• DOLAR
  7,8389
 • EURO
  9,3993
 • ALTIN
  456,90
 • BIST
  10,4761
Leylekler bile şaşırdı!

Leylekler bile şaşırdı!

Erde Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı:

“RES’ler yüzünden leylekler bile Kapıdağ’da güzergah değiştirdi”

Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı, Kapıdağ’da, Rüzgar Enerji Santralleri’nin(RES) doğaya verdiği zarara bir kez daha tepki gösterirken, “Ne pahasına olursa olsun anlayışıyla enerji üretimine karşıyız” dedi.

Kapıdağ’da RES’ler için orman katliamı gerçekleştirildiğini altını bir kez daha çizen Yapakçı, şunları söyledi:

“Kapıdağ’ı enerji patronları ele geçirdi. Bu çeşit enerjiler, bölgenin ihtiyaçları için kullanılmalı. Ancak enerji baronları, bu işi ticarete döktü. Kapıdağ’dan elde ettikleri enerjiyi ülkemizin çeşitli kentlerine satıyorlar. Kapıdağ’da kurdukları RES’ler için Çevre Etki Değerlendirme Raporu(ÇED) alınmasını da kurnazda atlatıyorlar. Yasaya göre 20 RES için ÇED raporu gerekirken, bunu aşmak için 2-3 adet RES için parça parça izin alıyorlar. Bu işin sonu nereye varır bilmem ama Kapıdağ’ın elden gittiği bir gerçek. Kapıdağ, Kaz Dağları’na benzemez. Buranın göreceği zarar Gönen, Manyas ovalarına bile etki eder. Endemik bitkiler açısından çok zengin olan Kapıdağ’da 70-80 bitki yok olur. Bölgemizin iklimi bile olumsuz şekilde değişir.”

LEYLEKLER BİLE ŞAŞIRDI

Kapıdağ’ın, kuşların göç yolları üzerinde bulunduğuna da dikkati çeken Yapakçı, “Yüksekliği 80 metreyi bulan RES’ler, ayrıca büyük bir manyetik alan yaratıyor. Bu durumdan leylekler bile etkilenerek, güzergah değiştirdi” dedi.

HAŞERE MÜCADELEMİİZ BİR ARAÇLA YAPIYORUZ

Erdek Belediyesi olarak haşere mücadelesini bir araçla sürdürdüklerine işaret eden Yapakçı, “Çevre Koruma Müdürlüğümüzün de organizesinde, kara sinek ve sivrisinek mücadelemize devam ediyoruz” diye konuştu.

PANDEMİ VE BELEDİYE

Geçtiğimiz günlerde, Erdek Belediyesi’nde görevli bir zabıta memurunda, katıldığı bir düğün nedeniyle Covid-19 belirlenerek tedavisine başlandığını, onunla birlikte görev yapan 8 kişiye de test uygulanması sonucunda onların negatif çıktığını vurgulayan Yapakçı, “Personelimize bundan sonra da periyodik testler uygulayacağız” dedi.

GÜNÜBİRLİKÇİLER, TEMİZLİKTEN UZAK

Erdek’te turizm sezonunun sona ermek üzere olduğuna işaret eden Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı, sezon boyunca, temizlik konusunda en büyük sıkıntıyı, ilçeye gelen günübirlikçi vatandaşlardan yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu vatandaşlarımız, piknik yaptıkları, denize girdikleri yerlere, ellerindeki poşetlerde bulunan tüketim maddeleri ile geliyorlar. Giderlerken, çöplerini yol kenarlarında bulunan konteynerlere bile atmadan, orada bırakıyorlar. Böyle anlayış olmaz. Mülteci kamplarında bile bunu göremezsiniz. Geçtiğimiz günlerde, ‘Maymun Deresi’ bölgesinden, bir günde 10 büyük kamyon çöp topladık.”

ÖNDER BALIKÇI

Bandırma Basın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM