• DOLAR
  7,9933
 • EURO
  9,5161
 • ALTIN
  466,01
 • BIST
  10,6650
Gültekin Mutlu: “Kapıdağ konusu yakın takibimizde”

Gültekin Mutlu: “Kapıdağ konusu yakın takibimizde”

GÜMÇED Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, gazeteci-yazar Önder Balıkçı’nın, “Gültekin bey, Kapıdağ’ı da görseniz artık!” başlıklı köşe yazısıyla ilgili olarak bilgilendirme açıklaması yaptı.

Gazeteci Balıkçı’ya bilgi veren Mutlu, Kapıdağ’daki Rüzgar Enerji Santralleri’nin(RES) gündemlerinde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“GÜMÇED olarak Balıkesir Valiliğine bir süre önce yazılı başvuru yaparak, bu santraller için Çevre Etki Değerlendirme(ÇED) raporu alınıp alınmadığını sorduk. Ancak bu başvurumuza bugüne kadar cevap verilmedi. Tabii ki, ormanlık alanlar ve tarım yapılan bölgelerde kesinlikle RES kurulmamalı. Bu arada Kapıdağ’ın bir başka özelliği daha var. Kapıdağ, Bandırma Kuşcenneti’ne gelen kuşların göç alanları üzerinde bulunuyor.”

ERDEK BELEDİYESİ RUHSAT VERMİŞ

Kapıdağ’a 17 adet RES yapılacağını öğrendiklerine işaret eden Mutlu, şöyle konuştu:

“Ancak bir konuyu daha öğrendik. Kapıdağ’a kurulacak RES’lere Erdek belediyesi de izin vermiş. Bu durumu çok yadırgadık. Belediye, bu işe hiçbir şekilde ‘evet’ dememeliydi. Nasıl olup da böyle yanlışa düştüklerini bilmiyorum.”

BANDAK’A ELEŞTİRİ

Bandırma Dağcılık, Arama ve Kurtarma Derneği’nin(BANDAK), haftada en az 3-4 gün, Kapıdağ’da sportif amaçlı yürüyüşler yaptığına ve vatandaşlara da bu yürüyüşler için destek verdiğine dikkati çeken Mutlu, şu eleştiriyi getirdi:

“BANDAK ve yöneticileri, bu RES’lerin yapımı sırasında gerçekleşen büyük ağaç katliamını hiç mi görmediler? Neden en küçük bir açıklama yapmadılar? Neden seslerini çıkararak, kamuoyunu bilgilendirmediler? Onlardan, bu soruların yanıtını bekliyorum.”

GÜMÇED Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, Kapıdağ’daki ağaç katliamı ve RES’ler konusunda, önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı açıklama yapacağını sözlerine ekledi.

ÖNDER BALIKÇI

Bandırma Basın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM