• DOLAR
  6,8657
 • EURO
  7,7430
 • ALTIN
  397,78
 • BIST
  1,1271
Vecihi Hürkuş Belgeseli

Vecihi Hürkuş Belgeseli

6 Ocak 1896’da İstanbul’da dünyaya geldi. İlerleyen zamanda da Birinci Dünya Savaşı çıkar ve savaşa katılarak yaralanır. Yaralandığı için doğduğu yer olan İstanbul’a döner. Daha sonra da Yeşilköy Tayyare mektebinde pilotluk için eğitimi almaya başlar.

Eğitimler sonunda ise bir pilot olarak mezun olur. Birinci Dünya Şavaşı devam etmektedir ve kendisi Yedinci Tayyare Bölüğünde pilot olarak görev alır.

Ruslara karşı bombardıman uçuşları yapar. Savaş ilerlemektedir ve Vecihi Hürkuş Ruslara esir düşmüştür. Ancak Hazar denizinde bulunan Nagir adasından yüzerek İran’a oradan da yurduna geçerek Dokuzuncu Harp Tayyare bölümünde görev alır.

Zaman ilerledikçe askeri havacılıktan ayrılan Vecihi Hürkuş kendi uçak tasarımlarını yapar ve üretimini yapmak için çalışmalara bile başlar. Bu çalışmalar ve azim elbette meyve vermeye başlar. Bu çalışmaların sonunda ortaya Vecihi Ka 6 çıkar.

Vecihi Hürkuş malum savaş pilotluğu yapmış olduğundan dolayı bir çok ülkenin birçok model uçağı ile uçuş gerçekleştirmiştir. Alman, Fransız, İtalyan ve İngiliz tipi uçakları örnek verebiliriz.
Hürkuş, millletine düşkün bir adamdır. Bunun sonucunda neden kendi uçağımız yok sorusunu kendisine ve takım arkadaşlarına sormuş ve hareket yaratmaya çalışmıştır.

Haziran 1923’e gelindiğinde Edirne’de arızalandığı için terk edilen bir İtalyan uçağını almak için arkadaşı Eşraf ile memur edilir. Giderler ve kısa zamanda uçağı tamir ederler ve iki motorlu kaproni tipinde uçağı Edirne’den İzmir’e getirirler.

O zaman ki Hava Kuvvetleri Müffetişi Albay Muzaffer bey çok etkilenmiştir ve getirilen uçağın ismini ”Vecihi” olmasını ister. Tabi bu şekilde bir karşılık alan Vecihi Hürkuş ise bu olaydan etkilenip ona kendisini yapmak istediği Türk uçak projesini sunar ve kabul edilir.

23 Haziran 1923 yılı gelir ve Cumhuriyet ilan edilmeden Vecihi Ka 6 yıi tasarlar ve teknik çizimlerini de kısa sürede bitirir. Uçağın motoru hariç diğer parçalarını kendi ekibi ile yapmıştır. Uçağın motoru Yunanlılardan ele geçirilen uçakların motorlarından yararlanılarak yapılmıştır.

Tüm bu anlatılanlar Türk havacılığı için ilerleme devresidir. 14 ayda Vecihi Ka 6 tamamlanır ve Seydiköy hava meydanına getirilir. Evet bu noktaya kadar her şey güzel gelir güzel gelişir, ancak bir sorun vardır. Uçağın uçuşuna onay verecek yeterli bilgiye sahip mühendis ve ekipman yoktur. Her şey Vecihi Hürkuş’un omuzlarındadı
Bu noktaya kadar gelen ve kendisine güvenen Hürkuş uçuşunu yapar ve 15 dk olan standart test uçuşunu tamamlar ve güvenli bir şekilde yere iner.

Türkiye’nin ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı 29 Kasım 1954 tarihinde kuran Hürkuş, Türk Hava Yolları’nın elden çıkarttığı uçakları alıp onararak filosunu kurdu. Ancak uçaklarına düzenlenen sabotajlar, uçuşlarının gerekçesiz yere iptal edilmesi gibi nedenlerden dolayı bu projesini verimli bir şekilde sürdüremedi.
Hayatının son yıllarını büyük maddi sıkıntılar içerisinde geçiren Hürkuş, 16 Temmuz 1969’da, geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastahanesi’nde hayatını kaybetti.

Bandırma Basın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM